ایمان غفوری | درمان هوشمندانه
15343
rtl,page-template-default,page,page-id-15343,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge | toptheme,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

ایمان غفوری

REBT

وقتی «برندُن» 23 ساله در اواسط ماه می از ماساچوست به Bay Area رفت تا کار خود را به‌عنوان یک مهندس نرم‌افزار در گوگل آغاز کند؛ گزینه‌های مختلفی برای انتخاب محل سکونت داشت. شاید افراد دیگری که جای او بودند ترجیح می‌دادند در یک آپارتمان لوکس و گران‌قیمت سانفرانسیسکو زندگی کنند. اما وی اصلا چنین نقشه‌ای نداشت؛ در عوض یک کامیونت 128 فوت را به‌عنوان محل زندگی انتخاب کرد. تصور کنید: یک مهندس نرم‌افزار که در یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری دنیا مشغول به‌کار است در کامیونت زندگی کند.
این ایده زمانی شکل گرفت که برندن تابستان گذشته به‌عنوان کارآموز در گوگل مشغول به‌کار بود و به‌دلیل این‌که پول زیادی نداشت، در یکی از ارزان‌ترین خانه‌هایی که توسط خود گوگل ارائه می‌شود؛ زندگی می‌کرد: «چهار نفر در یک مکان دو اتاق خوابه. »اجاره این مکان برای یک شب حدود 65 دلار بود. یعنی در ماه چیزی حدود 2 هزار دلار برای آن پرداخت می‌کردند. این اطلاعات را برندن در مصاحبه‌ای که “بیزنس اینسایدر” با وی انجام داد مطرح کرد. اما به‌دلیل حفظ حریم شخصی وی؛ نام خانوادگی و عکسی از او منتشر نشده است.

برندن می‌گوید: “با خودم فکر کردم که برای آپارتمانی که در آن زندگی می‌کنم مبلغ بسیار گزافی پرداخت می‌کنم و موضوع این‌جا بود که تقریبا هیچ‌وقت خانه نبودم. دور ریختن این همه پول چندان عاقلانه به‌نظر نمی‌رسد. در حقیقت مثل این است که پول خود را می‌سوزانید. نه آن را صرف چیز باارزشی می‌کنید و نه این‌که برای آینده سرمایه‌گذاری می‌کنید. واقعا سخت بود که با چنین مسئله‌ای کنار بیایم.”

او خیلی سریع به این نتیجه رسید که باید به‌جای سکونت در چنین خانه‌هایی در یک کامیونت زندگی کند. پس شروع به آماده کردن مقدمات آن کرد. چون می‌دانست که خیلی زود برای کار تمام وقت در گوگل به سانفرانسیسکو برمی‌گردد. درست یک سال بعد از آن؛ یک فورد 16 فوتی مدل 2006 که حدود 253 هزار کیلومتر کار کرده بود را اجاره کرد.

خرید این کامیونت برای برندن 10 هزار دلار هزینه در برداشت که وی همه پول را یک‌جا و به‌طور کامل پرداخت کرد تا از تخفیفی که روی آن داده شده بود استفاده کند. برنامه پیش‌بینی شده “break-even point” از روز 21 اکتبر آغاز شد. وی در وبلاگ شخصی‌اش از آن به‌عنوان “ساعت پس‌انداز” (Savings Clock) نام برده و به‌صورت زنده آن را به‌روزرسانی می‌کند. جمله‌ای که برندن برای این موضوع انتخاب کرده نیز در نوع خود جالب است: “تفکر از داخل جعبه”.

تنها هزینه ثابت ماهیانه‌ای که باید پرداخت کند 121 دلار برای بیمه این کامیونت است و جالب این‌که هیچ پولی برای برق پرداخت نمی‌کند و قبض تلفن وی هم توسط گوگل پرداخت می‌شود.

او در بلاگ خود می‌نویسد: “به‌طور کلی من هیچ وسیله‌ای که نیاز به اتصال به برق داشته باشد؛ ندارم. در داخل کامیونت چند چراغ بالای سر از قبل تعبیه شده؛ هم‌چنین یک لامپ حساس به حرکت دارم که توسط باتری روشن می‌شود و شب‌ها از آن استفاده می‌کنم. یک پک باتری دارم که هر چند روز یک بار در محل کار آن را شارژ می‌کنم و از آن برای شارژ کردن هدفون‌ها و تلفن همراه‌ام در هنگام شب استفاده می‌کنم. لپ‌تاپی را که با آن کار می‌کنم با یک شارژ کامل تا شب دوام می‌آورد و روز بعد دوباره آن را در محل کار شارژ می‌کنم.”

فضای داخل این کامیونت کم و حداقل است. او می‌گوید: “عمده وسایل من تخت‌خواب؛ یک کمد و یک فضای مخصوص آویزان کردن لباس است که خودم آن را ساختم. علاوه بر آن؛ چندین عروسک اسباب‌بازی دارم. این‌ها تمام چیزهایی است که در محل سکونت‌ام وجود دارد و به‌غیر از آن‌ها چیز دیگری ندارم.”

غذا برای خوردن و حمام برای دوش گرفتن توسط گوگل تأمین می‌شود. برندُن صبحانه؛ ناهار و شام را در محل کار می‌خورد و هر روز صبح بعد از ورزش در سالنی که گوگل آن را برای ورزش کردن کارمندان‌اش درست کرده؛ حمام می‌کند.