مجموعه آموزش های تصویری ققنوس | درمان هوشمندانه
22
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-22,single-format-video,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge | toptheme,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

مجموعه آموزش های تصویری ققنوس

مجموعه آموزش های تصویری ققنوس

رفتار درمان شناختی یکی از بزرگترین دستاوردهای علم روانشناسی است ، این دومین پایه علمی است که درمان هوشمندانه از آن استفاده می کند.. در نیم قرن گذشته این روش برای درمان اعتیاد چندان موثر بوده است که برای توصیف آن از عبارت (( انقلاب شناختی )) استفاده میشود . CBT  ؛ یک روش درمان کوتاه مدت است که روان درمان گر یا راهنما از آن برای آموزش افراد استفاده میکند و احساسات و رفتارهای فرد مصرف کننده را از طریق الگوهای فکری و باورهای شان تغییر میدهند. این تغییر با شناخت محیط پیرامونی فرد بدست می آید . این متد (CBT) جز زیر شاخه های REBT  میباشد که برای تغییر رفتار ، افکار و احساسات بسیار قدرتمند است . رفتار درمان شناختی جهت درمان اعتیاد به گونه ایی عمل میکند که تمرکز ش بر تاثیر باورها ، تفکرات و گویش فرد مصرف کننده مواد مخدر بر احساسات و رفتار اوست و به او آموزش میدهد که چگونه در طول زندگی فعالانه خویش با مشکلات یا اتفاقات مختلف مواجه شود و آنها را پشت سر گذارد .

بهترین سال های زندگی شما زمانی اتفاق می افتد که مشکلاتتان را متعلق به خودتان بدانید ، نه محیط نه خانواده و نه رییس جمهور را به خاطر مشکلاتتان سرزنش کنید . آلبرت الیس .

در واقع افکار غیرواقعی و غیرمنطقی یک فرد مصرف کننده ، افکار تحریف شده ای است که باعث ایجاد ناراحتی و رفتارهای مصرف گرایی مواد مخدر میشود . در این روش همکاری یک راهنمای درمان هوشمندانه ، با بیمار ( فرد مصرف کننده مواد مخدر ) منجر به شناسایی دقیق مشکلات او ، کشف باورهای غیرمنطقی ، ارتباطی هم دلانه ، بررسی واقعیت ها و گام های مهم درمانی شده  و همچنین راهنما میتواند با ایجاد تکالیف و کار برگ های درمانی برای فرد مصرف کننده ، باعث پدید آمدن تغییرات مثبت و سازنده ایی گردد . بر اساس رفتار درمان شناختی الگوی تفکر یک فرد مصرف کننده مواد مخدر همانند عینکی بر روی چشمان اوست که تمامی اتفاقاتی را که برای او رخ میدهد را فقط با مصرف دوبار مواد مخدر پاسخ میدهد . پس تغییر این الگوی فکری با شناخت نظام های باور غلط و آشنایی فرد بیمار با نحوه تفکر و احساسات اش ، روشن کردن ریشه مشکلات او ، خلق تکالیف و کار برگ های درمانی تخصصی ، قدم های سازنده ایی در جهت تغییر الگوی فکری او ایجاد میکند .

Tags:
, , ,
بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه